top of page

Serwis informacyjny

Zdjęcie autoraWitold Augustyn

CZY HIPOKRYTA ZOSTANIE ZBAWIONY?

NIECODZIENNIK ODC. 163


Uważajcie, by nie zachowywać się na pokaz, gdy angażujecie się w dzieła słuszne i sprawiedliwe. Jeśli bowiem waszą motywacją będzie pragnienie zyskania ludzkiego podziwu, nie otrzymacie nagrody od waszego Ojca, który jest w Niebiosach. Kiedy więc angażujesz się w jakiekolwiek dzieło miłosierdzia, nie mów o tym dookoła, jak czynią to obłudnicy, którzy zwykli rozgłaszać takie sprawy w synagogach i na ulicach. Ich prawdziwą motywacją nie jest chęć udzielenia pomocy, lecz zdobycie poklasku. Oni – co mocno podkreślam – już odbierają swoją zapłatę! Ty zaś, gdy pomagasz, czyń to tak dyskretnie, jakby twoja lewa ręka nie miała prawa wiedzieć, co czyni prawa. Chodzi bowiem o to, aby twój czyn pozostał w ukryciu. A wówczas twój Ojciec z Niebios, który widzi wszystko, także i to, co jest czynione w ukryciu, sam ciebie wynagrodzi! Podobnie ma się rzecz z modlitwą. Kiedy ją podejmujecie, nie postępujcie jak obłudnicy, którzy uwielbiają obnosić się przed ludźmi z oznakami swej religijności. Wznoszą swe modlitwy na pokaz, niezależnie od tego, czy robią to w synagogach, czy poza nimi. Zrozumcie, że tacy już otrzymują swoją nagrodę! Wy zaś postępujcie inaczej. Kiedy się modlicie, skryjcie się w swych domach i przy zamkniętych drzwiach wołajcie do Tego, który jest waszym Ojcem w Niebiosach. A Ten, który widzi wszystko, także i to, co się dzieje w ukryciu, da wam, co potrzebujecie!

MATEUSZ 6, 1-6 (NPD)

 

Jaka jest Twoja chrześcijańska pobożność? A jak współczesny chrześcijanin podchodzi dzisiaj do modlitwy? Jezus mówi, „Uważajcie, by nie zachowywać się na pokaz, gdy angażujecie się w dzieła słuszne i sprawiedliwe. Jeśli bowiem waszą motywacją będzie pragnienie zyskania ludzkiego podziwu, nie otrzymacie nagrody od waszego Ojca, który jest w Niebiosach.” To wezwanie, by unikać hipokryzji w naszej wierze, jest szczególnie aktualne w dzisiejszym świecie pełnym powierzchowności i iluzji.

 

Zastanówmy się nad tymi słowami. Jak często zdarza się nam chwalić się dobrymi uczynkami? Jak często wstawiamy posty w mediach społecznościowych z nadzieją, że zdobędziemy kilka dodatkowych „lajków” za nasze charytatywne czy pobożne uczynki? Czy przypadkiem nasza pobożność nie staje się bardziej spektaklem dla innych niż autentycznym wyrazem wiary?


 



Kommentare


bottom of page